Absolvent je vzdělán tak, aby získal nejen odborné vědomosti, dovednosti a návyky, ale také širší všeobecné vzdělání a dovednosti důležité pro další vzdělávání a uplatnění se na trhu práce.
Získanou středoškolskou kvalifikaci pracovníka v oblasti ochrany životního prostředí může absolvent uplatnit ve státní správě nebo ve sféře výroby a moderních služeb.
Absolvent oboru vzdělání Ekologie a životní prostředí se uplatní zejména:
1/ ve sféře výroby a služeb jako pracovník:
- ekologických útvarů průmyslových podniků
- laboratoří zabývajících se hodnocením stavu složek životního prostředí (monitoring kvality vody, ovzduší, půdy, hlukové zátěže apod.)
- hygienické služby
- vodohospodářských podniků
- podniků zabývajících se nakládáním s odpady a jejich recyklací
- údržby krajiny a rozvoje venkova
- podniků zabývající se péčí o zeleň
- v hydrogeologickém průzkumu
- v hydrologickém a meteorologickém monitorování
2/ v oblasti státní správy jako pracovník:
- odborů životního prostředí, odborů vodního a lesního hospodářství a zemědělství
- na inspektorátech životního prostředí
- na správách chráněných krajinných oblastí a národních parků
3/ v informační a osvětové činnosti v oblasti životního prostředí jako pracovník:
- v environmentálním poradenství, v ekologických informačních centrech
4/ při samostatném podnikání a při obchodně provozních činnostech podle živnostenského zákona všude tam, kde je požadováno střední vzdělání přírodovědného zaměření s maturitní zkouškou
Dosahujeme opakovaně velmi dobrých výsledků ve státních maturitách; absolventi jsou dobře připraveni k dalšímu vzdělávání na vyšších či vysokých školách, především přírodovědného zaměření nebo mohou pokračovat ve studiu tříletého pomaturitního studia oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na škole FARMEKO (získávají titul DiS.), kde budou v případě zájmu a na základě odpovídajících studijních výsledků přijímáni přednostně před uchazeči z jiných středních škol.
Předměty učebního plánu: český jazyk, cizí jazyk, společenskovědní základ, dějepis, matematika, fyzika, informační a komunikační technologie, tělesná výchova, první pomoc, výchova ke zdraví, biologie, chemie, laboratorní technika, biologie člověka, biochemie a biotechnologie, ekologie, geologie, meteorologie, mikrobiologie, hygiena a toxikologie, ochrana životního prostředí, odpadové hospodářství, vodní hospodářství, monitoring životního prostředí, právo životního prostředí, ekonomika a finanční gramotnost, psychologie, konverzace v cizím jazyce, maturitní seminář.
Způsob ukončení vzdělávání: Podle platných předpisů MŠMT ČR je vzdělávání ukončeno maturitní zkouškou. Dokladem o získání středního vzdělání s maturitní zkouškou je vysvědčení o maturitní zkoušce. Konání maturitní zkoušky se řídí školským zákonem a příslušným prováděcím právním předpisem.
Společná (státní) část maturitní zkoušky: ČJ, Cizí jazyk (angličtina), MATEMATIKA u oboru EKO zatím pravděpodobně nebude povinným maturitním předmětem (dle návrhu nařízení vlády se předpokládá povivinná MAT od r. 22/23 - tzn. pro 1. roč. nastupující v září r. 2019)!
Profilová (školní) část maturitní zkoušky se skládá ze 3 povinných zkoušek, a to:
1. ochrana životního prostředí – teoretická zkouška, ústní forma
2. žák si volí dle svého uvážení mezi variantou a nebo b
a) vodní a odpadové hospodářství– teoretická zkouška, ústní forma
nebo
b )přírodovědné předměty – teoretická zkouška, ústní forma
3. monitoring životního prostředí - formou obhajoby závěrečné maturitní práce (žákovského projektu) nebo praktickou zkouškou
Další informace: školné 1360,- Kč měsíčně.
Podmínky přijetí: naleznete v části „pro uchazeče o studium“
Pro více informací o oboru klikněte na „dokumenty“ – „vzdělávací programy“ – „RVP Ekologie a životní prostředí“.